Srovnání hypoték / Přátelská hypotékaSrovnání hypoték / Přátelská hypotéka
email phone
Srovnání hypoték / Přátelská hypotéka

Úrokové sazby porostou od 3. Čtvrtletí 2017

Úrokové sazby porostou od 3. Čtvrtletí 2017

Podle prognózy České národní banky porostou úroky u úvěrů na bydlení od 3. čtvrtletí 2017. To znamená jediné, a to že úrokové sazby porostou ještě více než doposud. Zatím je průměrná úroková sazba okolo 2,1% a rostou rychlostí několika setin měsíčně. Pokud však ČNB bude zvyšovat základní úrokové sazby, mohlo by se zvyšování ještě více zrychlit.

Svůj vliv na růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů má i nový zákon o spotřebitelských úvěrech. Ten je ale zatím na vedlejší koleji, oproti doporučení vydaných ČNB o kterém jsme si psali v jiném článku. Banky mají od ČNB "doporučení" neposkytovat hypotéky nad 90% LTV (výše úvěry k poměru hodnoty zastavované nemovitosti). Úvěry v rozmezí od 80% do 90% LTV by měly tvořit maximálně 15% objemu všech hypotečních úvěrů které banky poskytnou.

Nyní se ČNB snaží ve spolupráci s ministerstvem financí prosadit ještě mnohem větší pravomoci, tak aby nevydávala pouze doporučení, ale mohla svůj záměr komerčním bankám nařídit. Pokud by se jí to povedlo a navíc by je i využívala, mohlo by to být další rána pro hypoteční trh. Podrobnosti, které se týkají větších pravomocí si povíme v některém z dalších článků.

Banky, které porovnáváme

Air BankČeská spořitelnaČSOBEquabankExpobank CZFio bankaHypoteční bankaKomerční bankamBankMoneta Money BankOberbankRaiffeisenbankSberbankUnicredit bankWüstenrot
Copyright © 2016 Přátelská hypotéka